دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

ثابت نماندن دمای فریزر

ثابت نماندن دمای فریزر

ثابت نماندن دمای فریزر از مشکلاتی است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. فریزرها نقش مهمی در زندگی ما دارند بطوریکه در صورت اختلال در عملکرد و ثابت نماندن دمای فریزر، زندگی را برای ما دچار اختلال کند. نوسان دمای فریزر می‌تواند مواد غذایی را که در فریزر نگهداری می‌کنیم، خراب کند؛ بطور مثال اگر درجه روی کمترین حالت قرار بگیرد باعث می‌شود سبزیجات یخ می‌زند، یا اگر دما روی بالاترین درجه تنظیم می‌شود، گوشت‌ها را در معرض فاسد شدن قرار می‌دهد. بی‌توجهی به نوسان دمای فریزر، سایر قطعات یخچال را به مرور زمان خراب می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا دلایل ثابت نماندن دمای فریزر را بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

علت ثابت نماندن دمای فریزر

با پیشرفت تکنولوژی در ساخت یخچال‌ها، فریزرها نیز دچار تغییراتی شده‌اند. این تغییرات به حدی است که برای حل مشکل ثابت نماندن دمای فریزر باید به برند و سال ساخت یخچال توجه کرد. به طور مثال در یخچال فریزرهای جدید، برد به مانند مغز اصلی عمل می‌کند و تمام دستورات را به قطعه‌های مختلف ارسال می‌کند. در 30% مواقع عامل ثابت نماندن دمای فریزر در یخچال‌های پیشرفته، اختلال در برد الکنرونیکی یخچال می‌باشد. خرابی برد یک مشکل اساسی به حساب می‌آید، زیرا تمام عملکرد یخچال‌های به‌روز زیر نظر برد رد و بدل و کنترل می‌شود. می‌توان گفت معیوب شدن برد بدترین اتفاقیست که می‌تواند برای مصرف کننده بیافتد.

در یخچال‌های قدیمی‌تر که همه چیز به برد وابسته نیست، ثابت نماندن دمای فریزر به گزینه‌های زیادی وابسته است که به آن‌ها می‌پردازیم. چندین قطعه برای سرد کردن یخچال وجود دارند که اختلال در هر کدام از آنها باعث نوسان در درجه‌ دمای فریزر می‌شود. کمپرسور با خالی کردن گاز یخچال از طریق لوله‌های کنداکسور، این هوای سرد را به فن‌های موجود در یخچال می‌رساند. یکی از این فن‌ها، فن اوپراتور نام دارد که وظیفه به گردش درآوردن هوای خنک شده را در فریزر به عهده دارد. تشخیص خرابی هر کدام از این قطعه‌ها نیاز به تخصص دارد که در این شرایط بهتر است با یک تعمیرکار یخچال تماس بگیرید.

نوسان دمای فریزر
نوسان دمای فریزر

دلایل نوسان دمای فریزر

خرابی کمپرسور

اگر کمپرسور یخچال دچار اختلال شود و به موقع روشن یا خاموش نشود، دمای یخچال از حد تنظیم شده خارج می‌شود و مشکل ثابت نماندن دمای فریزر را به وجود می‌آورد که با گذشت زمان باعث می‌شود کمپرسور یخچال شما بسوزد. اگر از گاز بی‌کیفیت برای یخچال خود استفاده کنید ممکن است به کمپرسور صدمه وارد کنید.

علت بالا رفتن دمای فریزر
علت بالا رفتن دمای فریزر

خراب شدن ترموستات

ترموستات وظیفه تنظیم هوای یخچال را برعهده دارد. در هنگام گذاشتن مواد غذایی ممکن است به ترموستات ضربه وارد شود و از درجه تنظیم شده خارج شود. همچنین اگر غذای بسیار سرد یا گرم را در نزدیکی ترموستات قرار دهید، سنسورهای تشخیص دمای این قطعه دچار اختلال شده و با دستوری که به کمپرسور می‌دهد، باعث می‌شود موتور یخچال یکسره کار کند یا اصلا کار نکند. در اولین مرحله از بررسی ایراد ثابت نماندن دمای فریزر، درجه ترموستات را بررسی کنید.

پایین آمدن دمای فریزر
پایین آمدن دمای فریزر

خراب بودن لاستیک‌های درب یخچال

لاستیک‌های دور درب در انواع و اقسام یخچال‌ها به یک شکل وجود دارد که یکی از عوامل مهم در ثابت نماندن دمای فریزر است. این لاستیک مانع از ورود هوای بیرون به یخچال و خروج هوای خنک یخچال به بیرون می‌شود. پوسیدگی، سوراخ شدن و کنده شدن چسب لاستیک دور درب یخچال باعث می‌شود هوای گرم به یخچال وارد شود و علاوه بر تشکیل شدن برفک، به خرابی کمپرسور (به دلیل یکسره کار کردن) منجر شود. به صورت دوره‌ای این لاستیک‌ها را بررسی کنید.

نشت گاز یخچال فریزر

با توجه به نقش گاز در خنک کردن یخچال، در صورت نشت گاز یخچال با مشکل ثابت نماندن دمای فریزر مواجه می‌شویم. عوامل مختلفی در خالی کردن گاز یخچال موثر است که در صورت مشاهده باید آن نشتی را برطرف کنید. به طور مثال اگر از یخچال بوی بد مانند کپک احساس می‌کنید و با مشکل ثابت نبودن دمای فریزر مواجه هستید، به احتمال زیاد یخچال شما دچار نشتی گاز شده است.

بوی بد یخچال
بوی بد یخچال

نوسان برق

در فصل تابستان که هوا گرم است و اوج مصرف به حد نهایت خود رسیده است، ممکن است برق خانه قطع شود و یخچال خاموش شود که در نهایت مشکل ثابت نماندن دمای فریزر رخ می‌دهد. قطعی ناگهانی برق تاثیر زیادی در خرابی یخچال شما می‌گذارد و یک خطر جدی برای کمپرسور می‌باشد. حتما برای یخچال خود از محافظ برق استفاده کنید. زیرا در صورت خرابی کمپرسور، باید هزینه زیادی را برای تعمیر یا تعویض آن متحمل شوید.

درجه دمای فریزر باید روی چه عددی تنظیم شود

بهترین دما برای فریزر، 0 فارنهایت معادل -17 درجه سانتی‌گراد است.

تنظیم دمای فریزر
تنظیم دمای فریزر

نتیجه گیری

عوامل زیادی می‌تواند در ثابت نماندن دمای فریزر دخیل باشند؛ بغیر از خرابی قطعات و اختلال برد، رفتار ما با یخچال می‌تواند در ثابت نماندن دمای فریزر موثر باشد. به عنوان نمونه باز و بسته کردن درب یخچال یا فریزر باعث ورود هوای گرم به یخچال می‌شود که منجر به کارکرد بیشتر کمپرسور و در نتیجه کاهش عمر یخچال می‌باشد. همچنین اگر غذا را به صورت داغ درون یخچال بگذارید، سریعا هوای خنک یخچال را از بین برده و با معضل ثابت نماندن دمای فریزر رو به رو می‌شوید که باعث به کار افتادن و فشار به موتور یخچال می‌شود. نمایندگی تعمیر یخچال ایکس ویژن با مجرب‌ترین تعمیرکاران و متخصصان یخچال آماده تعمیر یخچال در محل شما می‌باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *