دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

تعمیر یخچال ایکس ویژن

روشن نشدن یخچال

یخچال‌ها مانند هر وسیله الکترونیکی و مکانیکی دیگر ممکن است خراب شوند. احتمالا وقتی شما این مقاله را می‌خوانید، یخچال شما خراب شده است و مواد خوراکی و دارویی موجود در یخچالتان در معرض فاسد شدن می‌باشد. در ابتدا علائم این مشکل را بررسی می‌کنیم و سپس با چند روش ساده و سریع این ایرادات را برطرف می‌کنیم. با ما همراه باشید تا مشکلات یخچالتان را خودتان در منزل به بهترین شیوه حل کنید و از هزینه‌های سرویس و تعمیرکاران دور باشید و در اقتصاد صرفه جویی کنید.

6 دلیل روشن نشدن یخچال

تامین برق یخچال

اولین موردی که بعد از روشن نشدن یخچال باید به سراغ آن بروید، اطمینان از تامین برق یخچال است. در این مرحله باید مطمئن شوید که کابل( سیم ) برق یخچال سالم است و پوسیدگی ندارد، اگر کابل سالم بود به مرحله‌ی بعد یعنی ایراد پریز برق بروید. ممکن است پریز برق یا آداپتوری ( سه راهی ) که یخچال به آن متصل است خراب باشد؛ یخچال را به یک پریز برق دیگر وصل کنید تا مطمئن شوید ایراد از پریز برق است یا خیر. اگر باز هم مشکل برطرف نشد احتمال دارد فیوز برق خانه شما یا کل ساختمان پریده باشد. می‌توانید با دستگاه اُهم متر ( مولتی متر ) از سالم بودن کابل اطمینان حاصل کنید.

روشن نشدن یخچال
تست سالم بودن کابل برق یخچال با مولتی متر

خراب شدن رله استارت ( خازن – اورلورد )

رله استارت برق ورودی از کابل را به موتور یخچال می‌رساند؛ اگر یخچال شما برق دارد و چراغ‌های آن روشن است ولی موتور استارت نمی‌خورد، این قطعه را بررسی کنید. همچنین می‌توانید گوش خود را به یخچال بچسبانید و یخچال را روشن کنید، اگر صدایی مانند کلیک شنیدید خازن – اورلورد یخچال شما خراب است. اگر یخچالتان استارت می‌خورد اما کمپرسور بعد از چند ثانیه خاموش می‌‌شود، موتور یخچال شما خراب است. اکثر اوقات اورلورد دلیل این اتفاق است، زیرا در برابر گرمایی که از کمپرسور تولید می‎‌شود مقاومت می‌کند. اگر موتور یخچال بیش از حد داغ شود این قطعه یخچال را خاموش می‌کند. صبر کنید تا موتور سرد شود و سپس استارت بزنید. اگر موتور یخچال سرد بود، احتمال دارد این قطعه معیوب باشد.

معیوب بودن خازن استارت

خازن استارت در مدار موتور قرار گرفته تا به هنگام روشن شدن یخچال، برق بیش از حد کشیده نشود تا یخچال بسوزد. این قطعه را بررسی کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض کنید.

خرابی ترموستات دلیل عمده روشن نشدن یخچال

ترموستات دمای داخل یخچال را تنظیم نگه می‌دارد، بنابراین اگر دمای یخچال از مقداری که برای ترموستات تنظیم شده بیشتر شود، ترموستات به کمپرسور دستور روشن شدن را می‌دهد تا یخچال را خنک کند. و اگر یخچال بیش از حد سرد شود، ترموستات به کمپرسور دستور خاموش شدن می‌دهد. اگر این قطعه خراب باشد کمپرسور به کار نمی‌افتد یا خاموش نمی‌شود و موتور یا کمپرسور بر اثر حرارت زیاد می‌سوزد. برای اطمینان از خرابی این قطعه، یخچال را به مدت 5 دقیقه از پریز بکشید و پس از گذشت این زمان دوباره به برق متصل کنید و استارت را بزنید، اگر موتور روشن نشد ولی برق به یخچال می‌رسد، احتمالا ترموستات یخچال خراب است.

خرابی برد الکترونیکی

از مهم‌ترین قطعه‌های یخچال برد الکترونیکی آن می‌باشد. خرابی این قطعه می‌تواند به دلایلی همچون نوسانات برق، حرارت بیش ازحد، فشار در اثر ضربه، و ایجاد رطوبت در اطراف آن بستگی داشته باشد. تشخیص خراب بودن این قطعه به یک متخصص الکترونیک مربوط می‌شود؛ زیرا در برخی مواقع با تعویض یک قطعه کوچک مانند خازن ایراد برطرف می‌شود؛ ولی در ناخوشایندترین مواقع شما مجبور به تعویض این قطعه و خرید برد جدید می‌باشید.

خرابی موتور یا کمپرسور یخچال

رایج‌ترین دلیل روشن نشدن یخچال، ایراد موتور یا کمپرسور است. از نشانه های اصلی خرابی آن، خاموش شدن ناگهانی یخچال و روشن نشدن، یا به مدت کوتاهی روشن ماندن و سپس خاموش شدن یاد می‌شود. در این حالت یخچال روشن می‌شود اما موتور به کار نمی‌افتد یا در صورت کار کردن سرمای خوبی تولید نمی‌کند. کمپرسور از گران‌ترین قطعات یخچال است؛ پیشنهاد می‌شود در صورت خرابی این قطعه نسبت به تعویض آن اقدام کنید، زیرا با تعمیرکردن آن، تضمینی در سالم ماندن این قطعه داده نمی‌شود.

معیوب بودن سیم کشی داخلی یخچال

یکی از دلایل روشن نشدن یخچال، خرابی سیم کشی داخل یخچال است. در این مرحله احتمال دارد که قطعات مهمی همچون رله استارت یا کمپرسور شل یا قطع شده باشند، این مورد را بررسی کنید. اگر یخچال با طی کردن مراحل فوق روشن نشد، دستگاه شما در سیم کشی داخلی ایراد دارد. برای این مورد کار خاصی نمی‌توانید انجام دهید و بایستی این مورد را به متخصص تعمیر یخچال بسپرید.

تایمر دیفراست
چک کردن سیم کشی داخلی یخچال

معیوبی تایمر دیفراست ( هیتر )

زمانی که یخچال کار می‌کند و فضای داخلی را خنک می‌کند، برای ذوب کردن برفک‌های اوپراتور اتومات می‌کند تا کمپرسور خاموش شود. قطعه ای که تعیین می‌کند هیتر چه زمانی خاموش یا روشن شود به عهده تایمر دیفراست می‌باشد. یکی از علت‌های روشن نشدن کمپرسور می‌تواند خرابی این قطعه باشد. با تعویض این قطعه کمپرسور به کار می‌افتد و یخچالتان روشن می‌شود.

نتیجه گیری

یخچال از دستگاه‌های نسبتا پیچیده می‌باشد. با پیشبرد مراحلی که در بالا ذکر شد شما می‌توانید نسبت به برطرف کردن مشکل روشن نشدن یخچال منزل یا محل کارتان اقدام کنید. اگر موفق به انجام این کار نشدید می‌توانید با کارشناسان ما به صورت 24 ساعته تماس حاصل فرمایید تا نسبت به ایراد یخچالتان، شما را راهنمایی کنند و در صورت نیاز تعمیرکاران متخصص ما آماده خدمت به شما می‌باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *