دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

صدای یخچال

دلایل صدای یخچال و روش رفع صداهای اضافه

یخچال با داشتن قطعات مکانیکی و الکترونیکی، از خود صداهایی تولید می‌کند؛ اما مشکل وقتی پیش می‌آید که صدای یخچال ما بیش از حد شود و آزاردهنده باشد. در طول گذر زمان هر یخچالی ممکن است با این ایراد روبرو شود و صدای زیادی از خود تولید کند. صداهایی مانند تق تق کردن یا استارت زدن که اگر برطرف نشود، خواب خوش را از شما می‌گیرد. این صداها از وجود ایراد در یخچال شما خبر می‌دهند، بدین معنی که ممکن است برای 1 یا چند قطعه مشکلی پیش آمده باشد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی دلایل صدای یخچال بپردازیم و نسبت به رفع آن اقدام کنیم.

علت صدای یخچال

دلیل اصلی صدای یخچال کمپرسور است که در مواقعی که یخچال در حال گرم شدن است، روشن می‌شود و طی فرآیندی با آزاد کردن گاز مبرد، منجر به کاهش و تثبیت دما می‌شود. همه چیز تا اینجا طبیعی است، اما مشکلی زمانی است که این صدا بیش از مقدار طبیعی خود شده و آزاردهنده می‌شود. در این زمان شما باید نسبت به شناسایی دلیل صدای یخچال و رفع آن اقدام کنید وگرنه ممکن است خرج بیشتری روی دستتان بگذارد. علت‌های صدای یخچال عبارتند از:

صدای گاز مبرد

گاز موجود در یخچال توسط لوله‌های کنداکسور در تمام نقاط یخچال به گردش در می‌آید تا هوای خنک را دفع و هوای گرم داخل یخچال را به خود جذب کند. در گذر زمان و بر اثر فرسودگی کمپرسور یا لوله‌ها، ممکن است رسوباتی را با خود حمل کند که با برخورد به لوله‌ها، صدایی مانند زوزه کشیدن از خود ایجاد کند. بر اثر این رسوبات احتمال دارد لوله‌ها کیپ شوند و گاز به نقاط مختلف یخچال به مقدار لازم نرسد. برای رفع صدای یخچال در این مورد باید گاز موجود در یخچال تخلیه شود و لوله‌های گردش گاز شسته شوند.

صدای زیاد یخچال
صدای زیاد یخچال

صدای کمپرسور یخچال

برای روشن شدن کمپرسور، از یک قطعه به نام رله استارت بهره‌گیری می‌شود. حال اگر این رله خراب باشد، سیم پیچ‌های کمپرسور در مدار قرار نمی‌گیرد و صدایی مانند تق تق کردن از یخچال در می‌آید.

صدای سیستم برفک زدایی (نوفراست)

تا به حال اسم یخچال بدون برفک به گوشتان خورده است؟ هیترهایی (المنت) برای آب کردن برفک‌ها در یخچال‌های جدید به کار برده شده است، اما احتمال دارد در هنگام آب کردن این برفک‌ها، صداهایی از یخچال به گوش برسد. با توجه به دائمی بودن این روند، این صدا طبیعی است، ولی اگر احساس کردید صدای سیستم نوفراست بیش از حد می‌باشد، سریعا یخچال را خاموش کرده و با یک تعمیرکار سیستم نوفراست تماس بگیرید.

صدای قولنج کردن یخچال

در فرایند تولید یخچال، لوله‌های داخلی بدنه یخچال با تزریق یک نوع فوم پوشیده می‌شوند. اگر این فوم به هر دلیلی چسبندگی خود را از دست بدهد، در هنگام گرم شدن یا سرد شدن یخچال ممکن است صدای یخچال بر اثر انقباض و انبساط این لوله‌ها زیاد شود. به دلیل وجود این لوله‌ها در قسمت بدنه یخچال، به احتمال 80% این مشکل حل نشدنی است.

صدای اضافه یخچال
صدای اضافه یخچال

قُل قُل روغن کمپرسور

آیا یخچال شما بعد از جابه‌جایی صدا می‌دهد؟ ممکن است در اثر تکان خوردن یا ضربه به یخچال روغن کمپرسور به کنداکسور یا لوله‌های اوپراتور وارد شود. در این هنگام صدای یخچال به مانند قل قل کردن و جوشیدن روغن است که حتما باید توسط یک متخصص تعمیر یخچال بازرسی شود. برای برطرف کردن این صدا باید تمام گاز یخچال خالی شود و تمام سیستم گردشی گاز شسته شود.

صدای فن‌های یخچال

صدای فن اوپراتور

موتور فن اوپراتور وظیفه گردش گاز آزاد شده (خنک شده) توسط کمپرسور را بر عهده دارد. حال این فن ممکن است بر اثر خشک شدن روغن، یخ‌زدگی یا برفک صداهایی را از خود تولید کند؛ بطور مثال موتور فن خشک با برخورد به بدنه محفظه خود این صداها را تولید می‌کند و باعث داغ شدن بدنه یخچال نیز می‌شود. همچنین در برخی مواقع، پره‌های فن اوپراتور یخ می‌زند یا به برفک‌ها برخورد می‌کند که باعث تولید صدای اضافه می‌شود. باید به صورت دوره‌ای و زمانبندی مشخص، موتور و پره‌ی فن اوپراتور را بازرسی و در صورت نیاز روغن کاری کنید.

صدای فن کنداکسور

برای کنداکسور یخچال‌های جدید یک فن تعبیه شده تا این قطعه را خنک کند. با روشن شدن کمپرسور، فن کنداکسور نیز روشن می‌شود تا گرمای کنداکسور را (بر اثر خنک سازی گاز مبرد) از بین ببرد؛ طبق همین اساس به راحتی می‌توانید صدای فن کنداکسور را تشخیص دهید و اگر صدا بیش از حد بود، نسبت به تعویض یا تعمیر آن اقدام نمائید. اگر صدای یخچال شما بیش از حد است، دقت کنید آب در سینی یا قسمت پایینی یخچال جمع می‌شود یا خیر؛ آیا یخچال زود به زود خاموش روشن می‌شود یا نه؛ اگر جواب شما بله بود علت صدای یخچالتان موتور فن کنداکسور می‌باشد.

صدای فن کنداکسور
صدای فن کنداکسور

نتیجه گیری

صدای یخچال از مواردی است که دیر یا زود برای همه ما پیش می‌آید که باید نسبت به رفع آن اقدامی سریع داشته باشیم. همانطور که در مقاله بالا ذکر شد، گاهی اوقات خودتان می‌توانید صدای یخچال‌تان را برطرف کنید؛ اما اگر این صدا از قطعات مهم و اصلی به گوش برسد تنها توسط یک تعمیرکار ماهر باید بررسی و نسبت به رفع آن اقدام صورت گیرد. تعمیرکاران نمایندگی تعمیر یخچال ایکس ویژن در محل، آماده رفع صدای یخچال و تعمیر قطعات خراب شده می‌باشند که در دو شیفت به صورت شبانه روزی و 24 ساعته، برای خدمت به شما آماده‌اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *