دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

یخ زدن مواد غدایی

علت یخ زدن مواد غذایی + راه‌حل

یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین لوازم خانگی، به طور قطع یخچال فریزر است که به ما کمک می‌کند مواد غذایی و نوشیدنی‌هایمان را خنک و سالم نگه داریم. یخ زدن مواد غذایی در یخچال از معضلاتی است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و ربطی به نوع و مدل یخچال ندارد. وقتی یخچال خیلی سرد شود، میوه‌ها و حتی آب موجود در آبسردکن یخچال نیز یخ می‌زند، سبزیجاتی که در فریزر نگهداری می‌کنید یخ می‌زند و آنها را خراب می‌کند. گاهی اوقات یخ زدن مواد غذایی در یخچال توسط یک ایراد کوچک ایجاد شده است و به راحتی قابل حل است. با ماه همراه باشید تا دلایل یخ زدن مواد را بررسی کنیم.

علت یخ زدن مواد غذایی در یخچال

دقت داشته باشید که یخ زدن مواد غذایی با برفک زدن یخچال متفاوت است و اگر یخچال شما برفک می‌زند باید مقاله مربوط به آن را بخوانید. اکثر مشکلات تمام یخچال‌ها از هر برندی یکی می‌باشد و تفاوت چندانی ندارد. هر یخچالی یک ظرفیت گنجایش دارد و برای این ظرفیت، دمایی در نظر گرفته شده تا جوابگوی آن مقدار حجم مواد باشد. اگر مقدار بسیار کمتری از این ظرفیت را پر کنید و دما روی حالت پیش‌فرض باشد مواد غذایی یخچال یخ می‌زند. عوامل دیگر یخ زدن مواد در یخچال عبارتند از:

دمای یخچال تنظیم نیست

در اولین مرحله از عیب‌یابی یخ زدن مواد غذایی در یخچال، به سراغ دمای تنظیم شده می‌رویم تا بررسی کنیم روی چه عددی قرار گرفته است. بهترین دمای یخچال عدد 3 و 4 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. توجه داشته باشید که اگر دما پایین‌تر از این حد باشد، احتمال یخ زدن مواد غذایی بالا می‌رود. اگر مواد غذایی در یخچال‌تان یخ می‌زند، دمای دستگاه را بالاتر ببرید؛ سپس بررسی کنید ببینید که باز هم این اتفاق می‌افتد؟ اگر نیفتاد به منزله تنظیم اشتباه دما است؛ اما اگر باز هم مواد یخ زدند ایراد از دمای تنظیم شده نیست.

تنظیم دمای یخچال
تنظیم دمای یخچال

همچنین بخوانید: بسته نشدن درب یخچال

مواد غذایی را مستقیم جلوی فن نگذارید

از اشتباهاتی که خیلی از مصرف کنندگان انجام می‌دهند این است که مواد غذایی را دقیقا روبروی فن‌ها می‌گذارند که منجر به یخ زدن مواد غذایی می‌شود. فن‌ها وظیفه گردش هوای خنک را دارند و در برخی از یخچال‌ها، یک دریچه تعبیه شده تا هوای فریزر را به سمت یخچال انتقال دهد. سعی کنید مواد غذایی را مستقیما روبروی فن و دریچه‌ها نگذارید.

کثیفی کویل‌های کنداکسور

گاز یخچال از کویل‌های کنداکسور عبور می‌کند و کثیفی آنها باعث می‌شود تا کمپرسور بیش از حد کار کند و هوای سرد بیشتری تولید کند. این هوای سرد باعث می‌شود دمای یخچال بیش از حد پایین بیاید و منجر به یخ زدن مواد غذایی شود.

کثیفی کنداکسور
کثیفی کنداکسور

معیوب بودن ترموستات

ترموستات قطعه ایست که وظیفه کنترل و ثابت نگه داشتن دما را بر عهده دارد. خرابی ترموستات باعث باعث می‌شود دما ثابت نماند و بیش از حد گرم یا سرد شود. می‌توانید با یک مولتی‌متر از سالم بودن ترموستات اطمینان کسب کنید. یک روش دستی هم وجود دارد که می‌توانید از سالم بودن ترموستات مطمئن شوید؛ درجه ترموستات را از بیشترین دما تا کمترین بچرخانید، اگر صدایی مثل کلیک شنیدید احتمالا ترموستات سالم است.

خرابی سنسور ترمیستور

یکی از هوامل یخ زدن مواد غذایی، خرابی ترمیستو است؛ ترمیستور یک سنسور است که به ترموستات در کنترل هوای یخچال کمک می‌کند؛ بدین صورت که دما را می‌سنجد و به برد الکترونیکی ارسال می‌کند. بُرد الکترونیکی دما را بررسی می‌کند و در صورت نیاز به کمپرسور و فن‌های یخچال، فرمان روشن یا خاموش کردن را ارسال می‌کند. اگر ترمیستور معیوب باشد دمای دقیق به برد ارسال نمی‌شود و برد ممکن است دستور کار کردن بیش از حد موتور را صادر کند و باعث یخ زدن مواد غذایی یخچال خواهد شد.

سنسور تمیستور یخچال
سنسور تمیستور یخچال

عوامل اصلی یخ زدن مواد غذایی در یخچال

  • خرابی برد الکترونیکی
  • خرابی دریچه دمپر
  • خرابی سنسور تشخیص دما
  • خرابی ترموستات
  • تنظیم نبودن دما

برای تنظیم دمای یخچال‌تان، ابتدا به سراغ دفترچه راهنما بروید و بررسی کنید دمای معتدل برای یخچال‌تان چه مقداری است. سپس به سراغ یخچال رفته و درب آن را باز کنید؛ در اولین و بالاترین طبقه، درجه ترموستات یخچال قرار دارد، با توجه به دمای نوشته شده در دفترچه با چرخاندن درجه روی آن دما تنظیم کنید. در یخچال‌های جدیدتر از یک صفحه نمایش استفاده شده تا وضعیت و ایرادات یخچال را به شما نشان دهد. از صفحه نمایش نیز می‌توانید دمای یخچال را تنظیم و اعمال کنید. راهنمای تنظیم دما از صفحه نمایش در دفترچه یخچال نوشته شده است.

تنظیم دمای ترموستات
تنظیم دمای ترموستات

همچنین بخوانید: فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

نتیجه گیری

با خواندن این مقاله از علت‌های یخ زدن مواد غذایی در یخچال و روش رفع این مشکل مطلع شدید. یکی از مواردی که ممکن است در یخ زدن مواد در یخچال دخیل باشد، ضربه به درجه ترموستات است. گاهی اوقات از خرید برگشته‌اید و قصد دارید مواد غذایی را در یخچال بگذارید. اگر حواستان نباشد و یکی از موادها به درجه ترموستات بخورد، دما را تغییر می‌دهد و این موضوع باعث گرم شدن یا سرد شدن یخچال‌تان می‌شود. اگر با راهکارهای ذکر شده مشکلتان برطرف نشد، می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت تماس بگیرید تا یک تعمیرکار متخصص برای حل مشکل یخ زدن مواد غذایی در یخچال به محل شما اعزام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *