دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

کار نکردن موتور یخچال

کار نکردن موتور یخچال

کار نکردن موتور یخچال از مشکلاتی است که احتمال دارد برای هر کسی پیش بیاید. با آگاه بودن به دلایل کار نکردن موتور یخچال شاید بتوان از این مشکل جلوگیری کرد. به طور طبیعی یک موتور یخچال باید 10 الی 12 سال بدون هیچ ایرادی کار کند. در میان لوازم خانگی با توجه به کار کردن دائم، یخچال بیشترین فشار را متحمل می‌شود. موتور یخچال که به نام کمپرسور نیز شناخته می‌شود، وظیفه خنک کردن مواد غذایی را با استفاده از گاز مبرد بر عهده دارد؛ کار نکردن کمپرسور باعث می‌شود یخچال شما روشن نشود یا خنک نکند. با ما همراه باشید تا دلایل معیوب شدن موتور را بررسی کنیم.

علت کار نکردن موتور یخچال

هنگامی که موتور یخچال ایراد داشته باشد با مشکلاتی همچون به یکباره خاموش شدن یخچال یا روشن نشدن آن روبرو شوید. در 60% مواقع ایراد از به درستی کار نکردن موتور یخچال می‌باشد. حال سوالی که پیش می‌آید این است که وظیفه موتور یخچال چیست؟ موتور یخچال با آزاد سازی گاز فریون (مبرد) و عبور آن از کنداکسور هوای خنکی را تولید می‌کند. این هوا توسط فن‌ها به گردش در می‌آیند و کل یخچال را خنک می‌کند. در مرحله بعد گاز فریون (هوای خنک) گرمای تولید شده توسط عوامل بیرونی و درونی مانند گرم بودن غذا را به خود جذب می‌کند.

این گاز دوباره توسط فن‌ها به سمت کنداکسور فرستاده می‌شود تا گرمای گاز را دفع کند؛ اگر دقت کرده باشید لوله‌های پشت یخچال (کنداکسور) گرم و در برخی مواقع داغ است. سپس این گاز به کمپرسور تحویل داده می‌شود تا مبرد را از حالت گاز به مایع تبدیل و ذخیره کند. در اکثر مواقع علت اصلی کار نکردن موتور یخچال، تغذیه ناکافی می‌باشد. وقتی ولتاژ کافی به موتور یخچال نرس، به خوبی نمی‌تواند یخچال را خنک کند یا آن را روشن نگه دارد؛ پس در اولین مرحله ولتاژ پریز را بررسی می‌کنیم تا مطمئن شویم برق کافی به یخچال می‌رسد.

کار نکردن کمپرسور یخچال
کار نکردن کمپرسور یخچال

دلایل کار نکردن موتور یخچال

کار نکردن کمپرسور عوامل مختلفی دارد که به عنوان مثال می‌توان به نوسان برق ورودی، کویل‌های کثیف کنداکسور، مبرد (گاز) کم یا بی‌کیفیت و فرسودگی در اثر کار زیاد اشاره کرد. در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می‌پردازیم.

متصل نبودن یخچال به برق

احتمال دارد یخچالتان هیچ برق ورودی نداشته باشد، مطمئن شوید سیم برق یخچال به پریز متصل است. پس از اینکه مطمئن شدید سیم برق یخچال به درستی به جریان برق متصل است، باید پریز برق و سیم یخچال را بررسی کنید تا مطمئن شوید ایراد از جریان آنها نیست و برق به موتور یخچال می‌رسد.

معیوب بودن موتور یخچال - کار نکردن فن کمپرسور
معیوب بودن موتور یخچال – کار نکردن فن کمپرسور

کویل‌های کثیف کنداکسور

همانطور که اشاره شد در پشت یخچال لوله‌های کنداکسور قرار دارند که برای جذب و دفع گرمای گاز فریون، از کویل‌ها استفاده شده است. این کویل‌ها یکی از عوامل کار نکردن موتور یخچال می‌باشد، چراکه به مرور زمان در اثر گرد و غبار یا گاز بی‌کیفیت و رسوبات، کثیف می‌شود و به درستی نمی‌تواند این گرما را از بین ببرد و ممکن است این مایع به گرمای زیاد به موتور یخچال وارد شود و به آن آسیب جدی برساند.

مبرد کم یا بی‌کیفیت

اگر یخچالتان را از گاز بی‌کیفیت پر کنید، نمی‌تواند خنک سازی را به شیوه‌ی صحیح انجام دهد و باعث یکسره کار کردن کمپرسور می‌شود. همچنین در صورت ناکافی بودن گاز یخچال، موتور باید زمان بیشتری کار کند تا دمای یخچال را به حد تنظیم شده برساند. برای شارژ گاز یخچال در محل می‌توانید با نمایندگی تعمیر یخچال تماس بگیرید.

موتور یخچال
موتور یخچال

فرسودگی موتور

موتور یخچال از اجزای مکانیکی و الکترونیکی تشکیل شده که شامل سیم پیچ‌های متعدد، پیستون، سیلندر، برد الکترونیکی و… می‌باشد که هر کدام از آنها می‌تواند دلیلی بر کار نکردن موتور یخچال شما باشند. اجزای داخلی کمپرسور در اثر گذر زمان یا کار بیش از حد دچار فرسودگی شده و معیوب می‌شوند که ممکن است دچار معیوبی موتور یا از کار افتادن آن به طور کامل شوند. برای تشخیص خرابی کمپرسور باید با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرید؛ برای اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه کنید.

نتیجه گیری

همه می‌دانیم که یخچال از حیاتی‌ترین وسیله‌های یک خانه محسوب می‌شود و از کار افتادگی یا صحیح کار نکردن آن، مشکلات زیادی را برای ما ایجاد می‌کند. طبق نکات ذکر شده در بالا دلایل زیادی می‌تواند در کار نکردن موتور یخچالتان دخیل باشد؛ با رعایت این نکات در پیشگیری از کار نکردن موتور قدم بزرگی بر‌می‌دارید. اگر به هر دلیلی کمپرسور یخچال شما به درستی کار نکرد، با مشاوران ما در مرکز تعمیر یخچال تماس بگیرید. مشاوران و متخصصان تعمیر یخچال آماده راهنمایی و رفع مشکل کار نکردن موتور یخچال شما در هر کجای ایران می‌باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *